Kuřáci by měli pít červené víno

18.02.2011 21:34

Pokud se nedokážete vzdát cigarety, pak by vám v druhé ruce neměla chybět sklenka červeného vína. Právě tato sklenka vína totiž vyruší negativní účinky kouření. Má to jeden zádrhel. Užitečné látky ve dvou decích červeného vína stačí jen na jednu jedinou cigaretu denně. S větším množstvím cigaret si rady nevědí. A zvýšit dávky vína znamená si pohrávat s negativními vlivy alkoholu.

Na Univerzitě v Aténách o tomto výsledku svého bádání informovali John Lekakis a Christos Papamichael, kteří však zároveň varovali chronické kuřáky, aby příliš nejásali. Jim totiž nepomůže ani červené víno. S mnoha denně vykouřenými cigaretami se do těla dostává tolik škodlivin, že je nestačí zlikvidovat nic.
Pro vědce má však tento objev mnoho zajímavých důsledků. Mezi ty hlavní patří fakt, že se s červeným vínem bude v budoucnosti počítat jako s možnou surovinou, z níž by se mohly vyrábět léky proti chorobám způsobeným kouřením. Vědci při výzkumu používali řecká červená vína, která se svou kvalitou blíží světové špičce. Všeobecně ale platí, že červené víno obsahuje značné množství chemických organických sloučenin polyfenolů, které fungují v cévách jako antioxidanty.

"Smutní přitom nemusejí být ani abstinenti. Testovali jsme totiž také šťávy z červených hroznů a jsou stejně účinné. Alkohol vskutku není tím dobrodějem, pro nějž je červené víno radno pít," prohlásil Papamichael.