Stále více Čechů trpí syndromem vyhoření

10.03.2011 01:48

Podle odborníků ze společnosti Commservis.com, kteří se dlouhodobě zabývají společenskými výzkumy a trendy, za poslední tři roky počet lidí se syndromem vyhoření výrazně vzrostl.
„V dnešní společnosti, jíž vládne urputná snaha vyhovět veškerým požadavkům co nejrychleji a nejefektivněji, slýcháme z úst lékařů či psychologů diagnózy workoholik či workoholimus stále častěji,“ upozorňuje ředitel Neurolaboratoře Commservis.com Tomáš Zdechovský.
Podle výsledku jejich výzkumu tzv. vyhořelí neumějí odpočívat, jakékoliv rozptýlení od práce jim navozuje hluboké pocity viny. Sociální život a každodenní interakce jsou pro oběti syndromu vyprahlosti noční můrou. Lidem se vyhýbají a při jednání s nimi bývají cyničtí a otupělí. Syndrom vyhoření provází poruchy spánku, nechutenství, dýchací a trávicí obtíže, chronická vyčerpanost, výpadky paměti či vysoký krevní tlak. „Nejohroženějšími pracovníky jsou ti, kteří často v rámci své profese komunikují s lidmi,“ vysvětluje Tomáš Zdechovský. Přední příčky žebříčku zaměstnání náchylných k vyhoření patří takzvaným pomáhajícím profesím (lékaři, sociální pracovníci, psychoterapeuti, zdravotní sestry, záchranáři, učitelé…), ale silně ohroženi jsou i třeba pracovníci na přepážce pošty nebo telefonní spojovatelky, barmani, průvodci cestovní kanceláře apod., prostě lidé, kteří jsou kromě každodenního stresu navíc vystaveni vyčerpávající komunikaci s klienty, často se točící v jednom a tomtéž tématu dlouhé hodiny a celé dny, a to je bezesporu vysoká psychická zátěž. „U osob nezaměstnaných se syndrom vyhoření objevuje jen výjimečně,“ dodává Zdechovský.
V Česku se výzkumem stresu zabývají v Neurolaboratoři Commservis.com v Hradci Králové. Díky přístroji na bázi měření EEG během několika prvních měsíců zjistili u každého osmého člověka výraznou míru stresu s předpokladem k syndromu vyhoření. „První věcí je u člověka uvedený syndrom vůbec zjistit, druhou je pak něco s tím dělat,“ vysvětluje neurospecialista Adam Dušek. „Včasné diagnostikování člověka s potenciálním syndromem vyhoření dokáže firmě ušetřit obrovské náklady spojené s léčením a náhradou tohoto člověka,“ dodává Dušek.